Gastroenteria Onkologia

W ostatnim dziesięcioleciu dokonano znaczącego postępu w zrozumieniu patobiologii i biologii molekularnej nowotworów przewodu pokarmowego oraz ich wczesnego wykrywania i leczenia. Postępy te opierają się na ścisłej współpracy między naukowcami, naukowcami klinicznymi, chirurgami, onkologami radiologicznymi i onkologami medycznymi. W duchu tej pracy zespołowej w badaniach, chirurg, onkolog medyczny, onkolog radiacyjny i patolog połączyli siły, aby edytować Gastroenterologiczną Onkologię, książkę, która ma na celu integrację informacji na temat epidemiologii, profilaktyki, badań przesiewowych, ogólnych zasad leczenia, nowych leczenie i opieka paliatywna. Książka jest podzielona na trzy części, z których dwie są stosunkowo krótkie. Jeden z nich dotyczy epidemiologii, profilaktyki i badań przesiewowych w kierunku nowotworów przewodu pokarmowego i ogólnych zasad różnych terapii; drugi dotyczy opieki paliatywnej, wsparcia żywieniowego, leczenia bólu i powikłań niedrożności. Mięso tej książki to długa sekcja dotycząca leczenia nowotworów przełyku, żołądka, trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego i odbytu oraz rzadziej występujących nowotworów układu żołądkowo-jelitowego, takich jak guzy neuroendokrynne, chłoniaki i mięsaki. Dla każdego miejsca występowania raka znajdują się szczegółowe rozdziały poświęcone epidemiologii, biologii molekularnej, patologii, historii naturalnej, procedurom diagnostycznym i klasyfikacyjnym oraz zarządzaniu. Tabele i ilustracje są jasne i dobrze umieszczone w tekście; tablice kolorów wzbogacają książkę. Autorzy poszczególnych rozdziałów są w większości uznanymi liderami w tej dziedzinie, z naciskiem na ekspertów z University of Texas MD Anderson Cancer Center.
Książka jest dość aktualna, a referencje są wyczerpujące. Chociaż niektóre rozdziały mają notatki dodane w dowodzie z najnowszymi badaniami, inne nie mają żadnych odniesień po roku 1999. Z tego powodu czytelnik nie wspomina o roli minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych, szczególnie laparoskopii, i nie wspomina o Holenderskie badanie raka odbytnicy, w którym porównano całkowite wycięcie mezorektum z kombinacją przedoperacyjnej radioterapii i wycięcia mezorektalnego.
Niemniej jednak, Gastrointestinal Oncology to obszerny, dobrze napisany podręcznik, który obejmuje spektrum raka żołądkowo-jelitowego: opieki, zapobiegania i podstawowych odkryć naukowych. Klinicyści uznają tę książkę za cenną.
Patricia L. Roberts, MD
Klinika Lahey, Burlington, MA 01805
patricia.l. [email protected] org
[patrz też: anaplazmoza, czynniki urbanistyczne, rurki sitowe ]
[hasła pokrewne: choroba wieńcowa objawy, choroba wysokościowa, choroby psów ]