Oślepiające zapalenie wnętrza gałki ocznej od głowy ortodontycznej

Zakażenie wewnątrzgałkowe (zapalenie wnętrza gałki ocznej) jest poważnym ryzykiem po penetrującym uszkodzeniu oka i może skutkować ślepotą. Zgłaszamy ciężką infekcję gałki ocznej po urazie oka spowodowanym przez ortodontyczne ekstraktowe urządzenie trakcyjne (ortodontyczne nakrycia głowy). Dwunastoletni chłopiec leczony z powodu zgryzu ortodontycznego bez zabezpieczeń miał przypadkowe zwolnienie urządzenia, które najwyraźniej uderzyło jego prawe oko podczas snu. Pacjent zgłosił ból w prawym oku po przebudzeniu. Jego ostrość wzroku wynosiła 20/60. Stwierdzono uszkodzenie rogówki. Tylny odcinek oka wydawał się normalny.
Rozpoczęto leczenie dożylną solą sodową cefazoliny (500 mg trzy razy na dobę) i wykonano naprawę rany. Następnego ranka ostrość wzroku pacjenta została zredukowana do niepewnej percepcji światła. Dożylne leczenie antybiotykami zmieniono na chlorowodorek wankomycyny (500 mg trzy razy na dobę) i ceftazydym (800 mg trzy razy na dobę) i podawano miejscowe leczenie chlorowodorkiem wankomycyny (50 mg na mililitr) i ceftazydymem (100 mg na mililitr) co godzinę. Pacjentów poddano witrektomii, lensectomii i wstrzyknięciu do ciała szklistego chlorowodorku wankomycyny (1 mg) i ceftazydemu (2,5 mg). Podczas zabiegu stwierdzono gęste zapalne gruczoły wypełniające szklistą jamę. Bezpośrednie zastosowanie barwienia Grama ujawniło pałeczki Gram-ujemne. Wyizolowano paciorkowce wrażliwe na wankomycynę. Ostrość wzroku pacjenta pozostała niezmieniona.
Przypadki zapalenia wnętrza gałki ocznej związane z ortodontycznymi nakryciami głowy opisano wcześniej1-3 po urazach odniesionych podczas zabawy z nakryciem głowy lub niewłaściwym demontażem urządzenia lub w wyniku nieumyślnego uwolnienia urządzenia podczas snu. Ostrość wzroku pacjentów była ograniczona do liczenia palców lub mniej w tych zgłoszonych przypadkach. Hodowle wykazały mieszaną florę jamy ustnej (w tym paciorkowce wrażliwe na wankomycynę). Rogówki stały się nieprzezroczyste i nekrotyczne, a szklista jama wypełniona była nietypowym, stałym materiałem zapalnym. Całkowita utrata wzroku we wszystkich przypadkach była wynikiem zakażenia mieszaną florą.
Doniesienia o niszczycielskich urazach spowodowanych przez nakrycia głowy ortodontyczne zachęcały do wprowadzenia środków bezpieczeństwa, takich jak sztywny pasek bezpieczeństwa, który pomaga zapobiec zsuwaniu się łuku twarzy i łukom twarzy z zakrzywionymi końcami, które tworzą osłonę ochronną na ostrym końcu bow.2 Aby zminimalizować ryzyko urazu, ortodonci powinni ostrzec pacjentów przed wyjęciem urządzenia przed zwolnieniem elastycznych taśm głowy. Urządzenie powinno być wyposażone w elementy zabezpieczające, które zmniejszają ryzyko przypadkowego uwolnienia i przeniknięcia do oka, jeśli uderzy on w oczy. Okuliści powinni leczyć te urazy natychmiast i agresywnie, nawet w przypadku braku zapalenia śródgałkowego, a pacjenci powinni być ściśle monitorowani.
Tami Blum-Hareuveni, MD
Uri Rehany, MD
Shimon Rumelt, MD
Centrum Medyczne Zachodniej Galilei-Nahariya, 22100 Nahariya, Izrael
3 Referencje1. Holland GN, Wallace DA, Mondino BJ, Cole SH, Ryan SJ Ciężkie urazy oka z ortodontycznego nakrycia głowy. Arch Ophthalmol 1985; 103: 649-651
Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Samuels RH, Jones ML. Ortodontyczne obrażenia na twarz i sprzęt bezpieczeństwa. Eur J Orthod 1994; 16: 385-394
Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Zamir E, Hemo Y, Zauberman H. Traumatic Streptococcus viridans endophthalmitis po przebytym urazie oka z nakrycia głowy ortodontycznego. J Pediatr Ophthalmol Strabismus 1999; 36: 224-225
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(8)
[przypisy: kość łódeczkowata, anatomia człowieka zdjęcia, aborcja farmakologiczna ]
[patrz też: choroba wieńcowa objawy, choroba wysokościowa, choroby psów ]