Prozac jako sposób na życie

W pierwszej serii udanego uwodzenia amerykańskiej psychiatrii, Prozac wywołał fascynujący mit. Pod wpływem świadomego opowiadania Petera Kramera o jego doświadczeniach klinicznych w słuchaniu prozacu (New York: Penguin Books, 1997), pojawił się pomysł, że Prozac może sprawić, że ludzie czują się lepiej niż dobrze . Freud zwykł mawiać, że najlepsza psychoanaliza może zrobić miało przekształcić cierpienie neurotyczne we wspólne nieszczęście, ale Prozac wydawał się obiecywać coś więcej. Lepsze niż dobrze było pojęciem, któremu niewielu ludzi mogło się oprzeć. Jako psychiatra zostałem pociągnięty obietnicą narkotyku. Pewnego wieczoru postanowiłem trochę spróbować. Czułem się dobrze, ale gdybym mógł być lepszy, chciałem być. Wkrótce zauważyłem, że mój żołądek staje się mdły i przyspiesza mój puls. Może to była cena, którą musiałbym zapłacić, pomyślałem. Ale tej nocy nie spałem. Walczyłem następnego dnia, czując się gorzej niż kiedykolwiek i postanowiłem odłożyć Prozac. Lepiej zostawić w spokoju w spokoju.
Jednak niektórzy z moich pacjentów, szczególnie borykający się z niepokojącymi zainteresowaniami, bardzo dobrze zareagowali na Prozac. Czuli się z powrotem do siebie , wolniej i byli w stanie rozszerzyć swój zakres myślenia poza obsesyjne przeżuwanie. Jednak wielu innych odkryło, że chociaż lek spowodował ich pobudzenie, bóle głowy lub utrudnienie orgazmu, nie przekształciło to ich osobowości. Prozac, jak się okazuje, nie jest panaceum, a nie sposobem na życie. Jest to po prostu kolejny narkotyk, który pomaga pewnej liczbie osób, ale nie przynosi korzyści dla reszty.
Pomimo ostatnich postępów w dziedzinie psychofarmakologii nadal nie wiemy zbyt wiele na temat tego, w jaki sposób modyfikacja chemiczna Prozac przynosi zmiany poznawcze i behawioralne. W jaki sposób przedłużenie życia serotoniny w szczelinie synaptycznej umożliwia zatrzymanie obsesji na punkcie ciężkich kroków jego sąsiada na górze. Co sugeruje nasze wyobrażenia o temperamencie lub charakterze, że niektóre aspekty, takie jak lęk, mogą być modyfikowane przez agenta farmaceutycznego.
Prozac jako sposób życia eliminuje problemy biologiczne, ale przyjmuje filozoficzne. Większość esejów przyjmuje mit lepiej niż dobrze jako rzeczywistość i zastanawia się nad etycznymi implikacjami kosmetycznej psychofarmakologii, traktując lek jako zagrożenie twórczej introspekcji. Tylko nieliczni poruszają kwestię, w jaki sposób duchowe tęsknoty naszej kultury przywiązują się do narkotyku. Chociaż obawy tych etyków medycznych mogą okazać się prorocze, nic nie wskazuje na to, że Prozac rzeczywiście ma moc leczyć alienację w sposób sugerowany przez Aldousa Huxleya w Brave New World. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny są interesującymi lekami, ale ich wyciszenie seksualności, ich skłonność do wywoływania agitacji oraz ich sporadyczne skojarzenia z myślami i zachowaniami samobójczymi na zawsze ograniczą ich atrakcyjność. Chociaż w tej prowokacyjnej kolekcji jest wiele do pogryzienia, jej główna przesłanka jest wadliwa. Ogromna liczba osób, które przyjmują Prozac dla wspólnego nieszczęścia, nie zauważy nic poza efektami ubocznymi.
Mark Epstein, MD
Nowy Jork University, New York, NY 10003

[więcej w: próba tuberkulinowa, kość łódeczkowata, guz chromochłonny ]
[hasła pokrewne: choroby tarczycy objawy, ciśnienie krwi normy, sokół adamów ]